Zamanınızı Değil, Enerjinizi Yöneterek Nasıl Daha Üretken Olabilirsiniz?
![Zamanınızı Değil, Enerjinizi Yöneterek Nasıl Daha Üretken Olabilirsiniz?](https://www.haberizdio.com/wp-content/uploads/2022/12/Zamaninizi-Degil-Enerjinizi-Yoneterek-Nasil-Daha-Uretken-Olabilirsiniz.jpg)
[ad_1]
Günümüzde birisinin daha uzun saatler çalışırsa daha üretken olacağı ve daha iyi sonuçlar üreteceği yaygın bir inanıştır. Pek çok başarılı girişimci, günde 16 saate kadar çalışarak bu argümanı destekliyor. Bu gönderiyi okumak, daha uzun saatler çalışmanın mutlaka başarıya dönüşmeyebileceğini ve aslında bunu engelleyen bir şey olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.
Bunun ana nedeni, daha uzun saatler çalışmanın stres seviyenizi artırmasına ve zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar vermesine neden olabilmesidir. Hatta zayıf konsantrasyon seviyelerine ve düşük iş kalitesine neden olabilir. Temelde mesele, farklı görevlere ayırdığınız zamanın miktarı değil, kalitedir.
Sonuç olarak daha iyi üretkenlikle sonuçlanacak olan zihinsel ve fiziksel enerjinizi daha iyi yönetmek için, birinin başarısında belirleyici bir faktör olabilecek dört ana enerji kaynağını görelim.:
1. Vücudunuz Fiziksel Enerji Depolar ve Üretir
Vücudumuz sürekli olarak enerji depolamak ve üretmek için ana kaynaktır. Vücudumuzdaki fiziksel enerjiyi artırabileceğimiz üç ana yol şunlardır: Sağlıklı Beslenme, Egzersiz ve Uyku. Dikkatinizi bu üç ana alana odaklamadığınız sürece, kendinizi kolayca yorulurken, duygularınızı ve konsantrasyon seviyelerinizi yönetmekte zorlanırken ve daha üretkenken bulacaksınız.
O halde sağlıklı beslenme uzmanlarının günün en önemli öğünü olarak gördüğü kahvaltıyı (neredeyse) hiç atlamayarak ilk adımı atın. Emin ol tam bir gece uykusu çek yatmadan en az iki saat önce telefonunuzu kapatarak. Son olarak, yüksek enerji seviyelerini korumak için haftalık rutininize düzenli egzersizi ekleyin.
2. Duygularınızın Kalitesini Fark Edin
Yaptığınız her işte kaliteli çıktılar üretmek istiyorsanız kendinizi iyi hissetmelisiniz. Olumsuzluk ve hatta üzüntü duygularıyla boğulmuşsanız, etkisiz kalmanız daha olasıdır. Çoğu zaman uzun çalışma saatleri ve birden fazla iş talebini zamanında teslim etme ihtiyacı ile karşı karşıya kaldığımız için bu oldukça zorlu bir iştir. Sonuç olarak, bazen, özellikle stres ve endişe ile karşı karşıya kaldığımızda, günde birkaç kez olumsuz duygulara dalma eğilimindeyiz.
İstemeden aklımıza koyduğumuz sürekli zihinsel gerginlik enerjimizi tüketebilir, ilerlememizi etkileyebilir ve hatta kişisel ilişkilerimizi etkileyebilir. Olumsuz duygularla savaşmak için uygulayabileceğiniz üç eylem şunlardır: Derin nefes alma, Takdir etme ve Zihinsel döngüden çıkma. Onlara tek tek hızlıca bakalım.
- Derin nefes stresli bir durumda rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Sadece derin nefes alın ve yavaşça nefes verin. Dikkatli nefes alma, stresinizi ve ‘uçta’ seviyelerinizi anında azaltabilir.
- takdir ifade çünkü hayatımızda sahip olduğumuz şeyler ve insanlar pozitif enerji oluşturmamıza yardımcı olabilir. Gerginliğin ve hatta kaygının artmasına neden olabileceğinden dedikodu yapmaktan veya başkalarını eleştirmekten kaçının.
- Zihinsel döngülerden çıkın günlük olaylardan veya durumlardan kaynaklanabilir. Bir durum ancak biz onu öyle algılarsak olumsuzdur. Kötü bir şey olursa, hikayeyi zihnimizde tekrar tekrar oynayarak kendimizi kurban olarak görme eğilimindeyiz. Böyle bir olay gerçekleşsin, bu konuda olumlu bir şeyler bulmaya çalışın.
“Sen zorlamaya devam et. Sadece zorlamaya devam et. Yapılabilecek her hatayı yaptım. Ama zorlamaya devam ettim.” – Rene Descartes
3. Zihin Enerjinizi Pozitif Düşünmeye Odaklayın
Zihnimiz, görevleri yapmak ve zevk almak için ihtiyaç duyduğumuz zihinsel gücün arkasındaki sebeptir. Olumlu bir şekilde düşünmek, sağlıklı ilişkiler, başarılı kariyer gelişimi ve hatta iyi bir fiziksel sağlık gibi olumlu sonuçlara yol açabilir. Benzer şekilde olumsuz düşünme, olumsuz sonuçlara ve ‘üzücü’ davranışlara neden olabilir. Daha üretken olmak için, dikkatinizi dağıtan şeylere hayır diyerek ve uzun vadede faydası olacak aktiviteler yaparak zihninizin gücünü kullanmanız önemlidir.
Çalışırken tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, ‘bölgeye’ girmenin ilk adımıdır. Her seferinde tek bir şeye odaklanın – tercihen en önemli olanlardan başlayın. Çoklu görev, kaliteli iş akışını kesintiye uğratır. Bu nedenle, diğer kişilerden veya ortamlardan gelen dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmayı ve çalışırken bir görevden diğerine geçmeyi deneyin.
Bir tür uzun vadeli fayda sağlayacak görevlere ve faaliyetlere odaklanın. Bu, yeni bir teknik veya sosyal beceri öğrenmeyi veya hatta profesyonel ağınızı oluşturmak. Uzun vadeli düşünme yeteneğini geliştirmek, gelecekteki benliğinizin size teşekkür edeceği bir şey olacaktır.
Sevdiğiniz bir şey üzerinde çalışmanız çok önemlidir. Sizi tamamlamayan bir kariyer yolunda tuzağa düşmekten kaçının. İşinizin her zaman beklediğiniz kadar heyecan verici olmayabileceğini ve bu normal olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak çoğunluğu ideal olarak tatmin edici olmalı ve size daha üretken olmanız için ihtiyaç duyduğunuz mutluluğu ve motivasyonu vermelidir.
Tutkumuzu amaçlı bir şekilde takip etmek için, her zaman aklımızda belirleyici üç faktöre sahip olmamız gerekir. Sevdiğimiz ve en iyi olduğumuz işi yapıyor olmalıyız; hayatımızın önemli yönlerine zaman ayırın ve değerlerimizi günlük olarak uygulamaya koyun.
“Sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir gün bile çalışmış olmazsın.” – Marc Anthony
Geçmiş profesyonel deneyimleri düşünün ve üzerinde çalıştığınız şeyle en çok ilham aldığınız ve doğal olarak ilgilendiğiniz anların yanı sıra kendinizi en mutlu hissettiğiniz anları bulun. Bu örnek deneyimler için hangi yeteneklerin öne çıktığını ve başarılı olmanıza yardımcı olduğunu belirleyin. Örneğin, tanımlayıcı nitelik planlamaysa, işteyken daha fazla plan yapmanıza yardımcı olacak günlük kişisel bir ‘ritüel’ benimseyin.
Kariyer ilerlemeniz için zaman harcamak önemlidir, ancak ailenizle zaman geçirmenin, egzersiz yapmanın ve başkalarına geri vermenin de eşit derecede önemli olduğunu asla unutmamaya çalışın. Son olarak, günlük işlerinizi en çok değer verdiğiniz şeyle uyumlu hale getirerek yaşam amacınıza yaklaşın. İş birileri için gerçekten önemliyse, büyük ihtimalle pozitif enerji hissedecek ve zor zamanları atlatırken daha iyi odaklanacaktır.
Gün boyunca enerjinizi nasıl yönetiyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!
[ad_2]