Steve Blank Seni Göremiyorum Ama Kör Değilim
![Steve Blank Seni Göremiyorum Ama Kör Değilim](https://www.haberizdio.com/wp-content/uploads/2022/11/Steve-Blank-Seni-Goremiyorum-Ama-Kor-Degilim.jpg)
[ad_1]
Sizden bir fili düşünmenizi istesem, gözlerinizi kapattığınızda kafanızın içinde bir fil görüyor musunuz?
Yapmıyorum. Görüntü, hikaye veya metin ne kadar açıklayıcı olursa olsun, kafamda hiçbir resim oluşturamıyorum. İnsanların %2’si bunu da yapamıyor. Bu görselleştirememe denir afantazi.
Kızım, karımın ve diğer kızımın sahip olduğu bir şeyi kendisinin ve benim kaçırdığımızı belirtene kadar, bu zihinsel imgeleme yokluğunun bir şey olduğunu asla bilmiyordum. Bizden bir gökkuşağını veya gün batımını görselleştirmemizi isteyin ve biz hiçbir şey görmeyiz. Nesnelerin, insanların, yerlerin veya deneyimlerin resimlerini kafamızda oluşturamayız. Başkalarının bu şeyleri görselleştirebildiği yerde, biz yapamayız. İnsanlar, anılar veya geçmiş ya da gelecekteki görüntüler için değil. İnsanlar bunu gözünüzde canlandırın dediklerinde, bunun bir deyim dönüşü olduğunu düşündüm. Şimdi, diğer insanların gerçekten kafalarında bir şeyler gördüklerinin farkına varıyorum.
Aphantasia’nın nasıl bir şey olduğunu görmek istiyorsanız, Apple’ın resmine bakın. Şimdi gözlerinizi kapatın ve elmayı zihinsel olarak zihninizde görerek hayal etmeye çalışın. Hiçbir şey görmüyorsanız, afantaziniz olabilir.
Daha ayrıntılı bir test için şuraya göz atın: Görsel Görüntü Anketinin Canlılığı.
(Ayrıca, insanlar kendi seslerini kafalarının içinde duyabildiklerini (bir düşünce zinciri) tarif ettiklerinde, bunun sadece bir mecaz olmadığını da anlıyorum. Ama benim düşüncelerim sessiz.)
Bunu öğrenince tepkim çoğu insan görsel imajlar oluşturabilir “ha” idi. Tüm hayatımı “görselleştir” kelimesinin “bunun ne anlama geldiğini düşün” anlamına geldiğini düşünerek yaşadım, aslında onu “görememek” için. Diğer insanların aslında kafalarındaki görüntüleri gördüklerini okumak, çoğu insanın benim kaçırdığıma dair sahip olduğu başka bir duygu olduğunu öğrenmek gibiydi. Tüm hayatımı dünyayı siyah beyaz görmek ve diğer insanların dünyayı renkli gördüklerini öğrenmekle eşdeğer bir şekilde yaşadığım için şaşkına dönmüştüm. (Bunun tek istisnası, sık sık rüyalarımdan görsel imgeleri hatırlayarak uyanmamdır.)
Handikap mı Varlık mı?
Gözümün önüne getirmedeki beceriksizliğim, hayal gücümü veya yaratıcılığımı engellemişe benzemiyor. Sürekli olarak yeni şeyler düşünüyorum – onları resim olarak görmüyorum (veya duymuyorum.)
Başkalarının yapabileceği şeyi benim yapamayacağımdan emin değilim. Belki de spordaki başarısızlığımı buna bağlayabilirim? Ya da şarkı söyleyip dans edememem? Karım bana birinin ne giydiğini veya evinin nasıl göründüğünü sorduğunda neden boş geldiğimi muhtemelen açıklıyor. Ya da betimleyici dili neden bir şiirde ya da bir romanda görselleştiremediğimi daha açıklayıcı bir şekilde.
İlginç olan şu ki, diğer herkesin yapabileceği görünen şeylerden yoksun olmak, nasıl düşündüğümü, iletişim kurduğumu ve bilgiyi nasıl işlediğimi açıklayabilir. Belki de bu, yaratıcı süreçte nasıl ilerlediğimi açıklıyor. Yaşanan bir olayı anlatmak istediğimde, yerlerin veya insanların neye benzediğine dair görsel imgeleri gündeme getirmem. Bunun yerine hikayelerim, olayla ilgili gerçekler/veriler/sohbetler hakkında hatırladıklarımdan oluşuyor.
Ayrıca, örüntü tanıma ve soyut düşüncenin (fiziksel olarak var olmayan ilkeler ve fikirler hakkında düşünme yeteneği) bana neden daha kolay geldiğini de açıklayabilir. Muhtemelen, başkalarının gördüğü verilerle ilişkili görsel resimler dikkatimi dağıtmadığı için. Sadece ham verileri görüyorum.
Karmaşık fikirleri çözmek için genellikle fikirlerin ve kavramların diyagramını çizerim (fakat nesnelerin resmini çizmem). Fikirleri ve kavramları her bir parçayı çizerek daha basit adımlara ayırırım. Bu, fikirleri basitleştirmeme yardımcı oluyor, böylece önce kendime sonra başkalarına açıklayabiliyorum. Daha sonra diyagramı kelimelere çeviriyorum.
Zaman zaman sonuç benden daha fazlası için dönüştürücü oldu.
Kablolu olma şeklim bana (ve muhtemelen diğer kuruculara ve diğer alanlardakilere) bir avantaj sağladı. Öyleyse, afantazili diğerleri nasıl bilinçli olarak bunu kullan? Ve kafanızdaki resimleri görenler için biz görmeyenlerden öğrenebileceğiniz bir şey var mı?
(Eğer bu kadar erken keşfedilmiş olsaydı, modifiye edilmiş bir sınıf müfredatından faydalanabilir miydim merak ediyorum. Ya da bana nasıl görselleştireceğim öğretilseydi. Ama ne kaybederdim?)
Artılar ve eksiler
Aphantasia’yı ilk duyduğumda, buna sahip olanlarımızın belirli alanlarda üstün olup diğerlerinden kaçınma eğiliminde olup olmayacağını merak ettim. birinin olduğunu öğrenince şaşırdım zaten bir çalışma yürüttü Bu, görsel imgesi az olan veya hiç olmayan kişilerin bilimsel ve matematik endüstrilerinde çalışma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Ve hiperfantaziye sahip olmak (zıt koşula sahip insanlar – son derece canlı bir zihinsel imgeye sahip olmak), insanları sanat alanında çalışmaya yatkın hale getirir. Travma/PTSD’den tepki ve iyileşmenin, bu anıları görselleştirme yeteneğine sahip olanlar ile yapmayanlar arasında bir korelasyon olup olmadığını merak etmeme neden oluyor. (İşte öğrenciler için harika bir gelecek çalışma alanı. Gaziler İdaresi.)
Henüz Anlamanın Başlangıcındayız
Bu son tanıma Nörolojik bir farklılık olarak afantazinin varlığı yalnızca on yıl kadar eskidir (literatürdeki referanslar 1890’lara kadar gitse de). Bahse girerim, bilim nöroçeşitliliği (insanlar arasındaki beyin farklılıkları) keşfetmeye devam ettikçe daha geniş bir anlayış kazanacağız. insanların dünyayı birçok farklı şekilde deneyimlemeleri, etkileşimde bulunmaları ve yorumlamaları. Ve bunun anlama, örüntü tanıma ve problem çözmede nasıl farklı güçlere yol açtığını. Muhtemelen daha fazla bağlantı keşfedeceğiz.
Kafasında resimleri göremeyen var mı merak ediyorum.
Bana bildirin.
Filed under: Aile/Kariyer/Kültür |
[ad_2]