İşte Kıtlık Zihniyetine Sahip Olduğunuzun 4 İşareti
![İşte Kıtlık Zihniyetine Sahip Olduğunuzun 4 İşareti](https://www.haberizdio.com/wp-content/uploads/2022/11/Iste-Kitlik-Zihniyetine-Sahip-Oldugunuzun-4-Isareti.png)
[ad_1]
Çoğu insan, kıtlık zihniyetinin, yeterli paraları yokmuş gibi düşünmek ve hissetmek anlamına geldiğini düşünür. Ancak, bundan çok daha fazlası.
Hedeflerinize ulaşmak için daha güzel, zeki veya yetenekli olmanız gerektiğini hissetmek anlamına da gelebilir. Derinlerde, rekabetçi ve biraz güvensizsin – biliyorum çünkü ben de öyleyim.
Kıtlık Zihniyeti Nedir?
Bir kıtlık zihniyetine sahip olduğunuzda, yeterli zamanınız, fırsatınız, paranız, iyi bir talihin ve daha pek çok şeyin olmadığına inanırsınız. Sizin için daha az şey olduğunu hissediyorsunuz çünkü diğer insanlar her şeyi almış.
Kıtlık zihniyeti, tıpkı bir aile tarifi veya geleneği gibi, nesilden nesile sorgulanmadan aktarılır. Yetiştirilme tarzımız, tüm bu düşünceleri bilinçaltımıza yerleştirir ve toplum, kıtlık zihniyetini çeşitli açık ve sinsi yollarla pekiştirir.
Farkında olmayabilirsin ama bazı klişeler ve sözler kıtlık zihniyetini yansıtıyor.
İşte bazı örnekler.
- Her koyun kendi bacağından asılır.
- Pastadan payına düşeni al.
- Dünyaya karşı sensin.
- Ya sen ya da ben.
- Biri kazanıyorsa, başkası kaybediyor. Hepimiz kazanan olamayız.
Bu ifadeler, yalnızca sınırlı kaynakların mevcut olduğunu ima eder. Bir kişi bir şey alırsa, başka kimse almaz. Bu düşünce, arkadaşlar, aile üyeleri ve meslektaşlar arasında kıskançlık ve küskünlüğe yol açar.
Güzel olan, bu olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelere çevirebilmenizdir.
İşte nasıl.
- Birlikte çalıştığımızda hepimiz kazanırız (“Herkes kendine” yerine).
- Her başarılı insan, başkalarıyla birlikte çalışmıştır, onlara karşı değil (“Dünyaya karşı sensin” yerine).
Kıtlık Zihniyetine Sahip Olduğunuzun 4 İşareti
Kıtlık zihniyeti birçok insanı zihinsel ve duygusal olarak felç ediyor, hatta siz farkında olmasanız bile belki siz bile. İşte kıtlık zihniyetine sahip olduğunuza dair dört işaret.
1. Yeterli Olmadığına İnanıyorsunuz.
Kaynaklar ve ilgi için her zaman başkalarıyla rekabet ediyorsunuz. Etrafındaki herkesi rakip olarak görüyorsun. Tek bir turta olduğuna inanıyorsun; ne kadar çok insan bir parça alırsa, sizinkini alma şansınız o kadar az olur.
Bu düşünce sizi rekabetçi, agresif ve savunmacı yapar. Ne pahasına olursa olsun kazanmaya ve başkalarını incitmek anlamına gelse bile ilerlemek için ne gerekiyorsa yapmaya inanırsınız.
“Kıtlık zihniyetinden kurtulmanın ilk adımı, sahip olduğunuz her şey için şükretmeyi içerir.” – Wayne Dyer
2. Başkalarının Başarılarını Kutlamak İçin Mücadele Ediyorsunuz.
Biz nefret edenlerden oluşan bir kültürüz ve siz hayatınızın bir noktasında – muhtemelen şimdi bile – nefret ediyordunuz. Bu talihsiz, ama doğru.
İnsanlar, kişinin çok şey başardığını hissedene kadar birini kutlama eğilimindedir. Ardından, diğer kişinin düşüşünü eleştiren veya gizlice umut eden bir düşman olursunuz.
Nefret gibi olumsuz duygular, mutlu olmanızı ve ilerlemenizi engeller. Kendi büyümenize ve gelişmenize odaklanmak yerine, başkalarının başarılarının dikkatinizi dağıtmasına izin veriyorsunuz.
Herkesin gelişmelerini engelleyen sınırlayıcı bir özelliği vardır. Sizde bu kaygı, kendinden şüphe duyma veya mükemmeliyetçilik olarak tezahür edebilir. Tezahürü ne olursa olsun, başkalarına çok fazla odaklandığınız için tutkularınızın peşinden gitmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza engel olabilir.
3. Hayal Etmez veya Hedef Koymazsınız.
Arzuladığınız hayata sahip olabileceğinize veya finansal bağımsızlığa ulaşabileceğinize inanma konusunda isteksizsiniz. Durumunuzu o kadar normalleştirdiniz ki, kendiniz için daha iyi bir gelecek hayal edemiyorsunuz. Başka bir deyişle, kıtlık zihniyetiyle hareket ediyorsunuz.
Neden ne istediğinden ve hak ettiğin türden bir yaşamdan bahsediyorsun ama sonra hedeflerini takip etmemek için haksız nedenler yaratıyorsun? Kıtlık zihniyeti, olumlu bir sonuca inanmaktansa endişelere, başarısızlığa ve hayal kırıklığına uğrama olasılığınızı artırır.
Hayatın daha fazlasını sunabileceğini hissediyorsunuz, ancak umutlarınızın ve hayallerinizin peşinden gitmekten korkuyorsunuz çünkü başarısız olma ve yoksul kalma ihtimaliniz var.
Sizin için hayat, en güvenli rotayı seçmek, sinir bozucu işinizi sürdürmek, yalnız kalma korkusuyla sağlıksız bir ilişki içinde kalmak ve başarısız olabileceğiniz için zorluklardan kaçınmak demektir.
Zihniyetinizi değiştirin ve kendinizi sınırsız biri olarak göreceksiniz.
Diğer insanların veya koşulların yeteneklerinizi sınırlamasına izin vermediğiniz için zorlukların üstesinden gelebilir ve hedeflerinizin peşinden gidebilirsiniz. Zihniyetinizi değiştirirseniz, yolda başarısız olmak anlamına gelse bile, her gün büyümek ve öğrenmek için bir fırsat olacaktır.
4. Kendinize ve Verdiklerinize Değer Vermiyorsunuz.
Her ne olursa olsun, hiç kimsenin ürününüz veya hizmetiniz için en yüksek doları ödemeyeceğine inanıyorsunuz. Bu nedenle, teklifleriniz sektörünüzdeki en ucuz fiyatları verecek kadar düşük fiyatlar belirlersiniz. Birisi size fiyatlarınızın yüksek olduğunu söylerse, onlara inanırsınız.
Bu düşünce sizi düşük fiyat rekabetinin insafına bırakır. En düşük fiyata giden yarış bir kaybetme stratejisidir. İşinizi büyütmek için gerekli müşteri sadakatini oluşturmaz.
Bunlar, kıtlık zihniyetinin birçok belirtisinden sadece birkaçı. Ama umarım, düşünce tarzınızı yeniden gözden geçirmeniz için yeterlidirler. Kendiniz ve çevrenizdekiler için “yeterli”nin ne anlama geldiğini bildiğinizde daha iyi durumda olacaksınız.
Kendinizdeki bu eğilimleri fark edip bunlarla mücadele etmek yerine, sizi başka bir yaklaşım benimsemeye teşvik ediyorum. Sizi kıtlık zihniyetine neyin ittiğini ve neden onu bırakmakta zorlanabileceğinizi anlamak için zaman ayırın.
Sebepleri öğrendikten sonra, onlardan kaçınmak daha kolay olacaktır. Belirli eğilimlerle savaşmak yerine kendinize odaklanabilirsiniz.
Alt çizgi
Benim gibiyseniz ve kıtlık zihniyetiyle mücadele ettiyseniz, gücünüzü geri kazanmanın zamanı geldi. Bu kavramları tanımak ve yeniden programlamak, bu sağlıksız ve zehirli düşünce alışkanlığıyla mücadele etmek için etkili yöntemlerdir. İlk başta zorlayıcı olacak, ancak pratikle daha kolay hale gelecektir.
[ad_2]