İlerlemenizi Kendi Kendine Sabote Ettiğinizin 7 Gizli İşareti
![İlerlemenizi Kendi Kendine Sabote Ettiğinizin 7 Gizli İşareti](https://www.haberizdio.com/wp-content/uploads/2023/01/Ilerlemenizi-Kendi-Kendine-Sabote-Ettiginizin-7-Gizli-Isareti.png)
[ad_1]
Burada itiraf etmek üzereyim: Gol takip edenlerden nefret ediyorum.
Belirlediğim aylık hedeflerin hiçbirine -hatta %80’ine bile- ulaşmadığımın bana hatırlatılmasını gerçekten istiyor muyum? Ve başladığım şeyi bitiremediğim veya bitirmek istemediğim için hedeflerim kıyafetlerim kadar hızlı değişirken neden kararsızlığımın bir planlayıcıya, günlüğe veya vizyon panosuna yansıdığını görmek isteyeyim?
DEHB zorlu bir durumdur. Ne zaman onu kandırmaya karar verirsem vereyim, sonunda onun oyununa geliyorum. Ancak psikolojik durumuma rağmen ruh halim, tembelliğim, aptallığım bazen harekete geçemememe neden oluyor. Her şey benim lehime çalışsa ve şimdi başlamam, devam etmem veya bitirmem gerektiğini bilsem bile, yapmıyorum.
Web sitemi bitirmem yaklaşık üç yılımı aldı ve her gün yazmaya karar verdiğim andan itibaren dört yılımı aldı. Her ne sebeple olursa olsun durduğumda, baştan başlamaya veya tamamen yeni bir şey üzerinde çalışmaya karar vererek bilinçsizce kendimi cezalandırdım.
Kendi kendini sabote etme kavramını öğreneli çok uzun zaman olmadı. Ve sonra, yaptığım şeyin tam olarak bu olduğunu düşündüm. Ama çok kurnazdı; Farkında bile değildim. İşaretleri ortaya çıkarmak ve zihniyetimi değiştirmek için derine inmek zorunda kaldım.
Bu nedenle, istediğiniz her şeyi elde etmeye olan bağlılığınıza ve istekliliğinize rağmen neden asla ilerleme kaydedemediğinizi merak ediyorsanız, kendi başarınızı bilinçsizce sabote ediyor olabilirsiniz.
İşte ilerlemenizi kendi kendinize sabote ettiğinizin 7 işareti:
1. Kendi kendini gerçekleştiren kehanetler kuruyorsunuz.
“Kendi işimi kurmak istiyorum ama yeterince disiplinli değilim.”
“Bir ailem olsun istiyorum ama kimse beni sevemez.”
“Çalışmaya başlamak istiyorum ama zamanım yok.”
Elde etmek istediğimiz sonuçlara engel teşkil eden alışkanlıkları kabul ederek kendimizi başarısızlığa hazırlıyoruz. İşleyiş şekli basit: Kendimizden arzumuzun sonucunu etkileyen olumsuz bir davranış bekliyoruz ve sonra bu beklentiyi gerçeğe dönüştürüyoruz.
Nasıl üstesinden gelinir:
İstediğiniz sonuca yönelik pozitifliği tezahür ettirmek için çekim yasasını kullanın. En sevdiğim teknik, arzulanan ilerlemeyi zaten elde ettiğim için gelecekteki kendimi tasavvur ettiğim ve yazdığım tezahür betiğidir.
Kendi kendini gerçekleştiren kehanetlerin aleyhinize değil, sizin için çalıştığından emin olun. Başarmak istediğiniz her ne ise ona layık olduğunuza inanın ve başarınızın etrafında pozitif enerji ve yüksek titreşimli düşünceler biriktirin.
2. Erteliyorsunuz.
“Yarın bitiririm.”
“Sonra yapacağım.”
“23 Mart’ta başlayacağım.”
“Boş zamanım olduğunda yaparım.”
Eylemi ertelemek, bir şeyleri gerçekleştirmenin düşmanıdır. Ne kadar geciktirirseniz, zaman size ve hedefinize o kadar çok zarar verir.
Nasıl üstesinden gelinir:
Daha küçük, daha basit hedefler yaratarak ve bunları gerçekleştirerek hareketsizliğe kapılmaktan kaçının. Günde küçük bir eylemde bulunun. Yavaş yavaş başlayın ve devam edin, ancak başladığınızdan emin olun.
Küçük hedefler hâlâ iddialı olabilir çünkü nereye gittiğinize dair net bir vizyonunuz olduğunda gerisi yerli yerine oturur.
3. Fazla düşünüyorsun.
“Farzedelim…”
“Ve eğer öyleyse, ben nasıl…”
“Ve biz ne yapabiliriz…”
“Ve ben nasıl…”
Aklınızı varsayımsal senaryolarla aşırı yüklemek, yalnızca eylemi daha da uzaklaştırır.
Nasıl üstesinden gelinir:
Görselleştirmede veya hayal kurmada yanlış bir şey yok, ancak kendi kendini gerçekleştiren kehanetler gibi sizin için çalıştığından emin olun, size karşı değil. Kararları tartma ve sonuç bekleme döngüsüne hapsolduğunuzda, belli bir dereceye kadar “analiz-felç” durumuna ulaştığınızda, düşünmeye ara verdiğinizden ve mindfulness veya meditasyon gibi rahatlatıcı bir aktivite ile zihninizi boşalttığınızdan emin olun. .
“İnançlarımız, bize şeylerin nasıl olduğunu, neyin mümkün neyin imkansız olduğunu ve neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söyleyen sorgusuz sualsiz emirler gibidir. Deneyimlediğimiz her eylemi, her düşünceyi ve her duyguyu şekillendirirler. Sonuç olarak, inanç sistemlerimizi değiştirmek, hayatımızda herhangi bir gerçek ve kalıcı değişiklik yapmanın merkezinde yer alır.” – Tony Robbins
4. Olumsuz kendi kendine konuşmayı benimsersiniz.
“Bunu başaracak kadar iyi olmadığını biliyorsun.”
Ah, hadi ama, o kadar da güzel değilsin; seni fark etmeyecek bile.”
“Başarmak için o kadar akıllı değilsin.”
Olumsuz kendi kendine konuşma genellikle kendimizi tam olarak olduğumuz gibi sevip kabul edemememizden kaynaklanır. Kendimizi kusurlarımız için eleştirmek ve yargılamak, yaptığımız her şeye olan güvenimizi yalnızca yabancılaştıran olumsuz bir benlik imajı yaratır.
Nasıl üstesinden gelinir:
Klişe geliyor, ancak anahtar, öz bakım ve öz sevgiyi benimsemeye ve öncelik vermeye başlamaktır. Arada bir olumsuzluğun tuzağına düşmemek imkansızdır, ancak olumsuz bir kişisel düşünceyi olumlu bir düşünceyle değiştiren bir alışkanlık uygulamak için çalışabiliriz.
5. Sınırlayıcı inançlarınızı doğrulamak için bilinçsiz bir arzuyu beslersiniz.
Sınırlayıcı inançları kırmak zordur. Çocukluk deneyimlerimizden ve hatta ebeveynimizin fikirlerinden gelen kendimize dair bu algılarımızı, köklerini veya itibarlarını bile sorgulamadan hayatımız boyunca taşıyoruz. Öyle olmalı çünkü duyduğumuz, bildiğimiz ve deneyimlediğimiz tek şey bu. Ve sonra, olumsuz ifadeleri ve kötü alışkanlıkları tekrarlayarak onları yeniden üretme kısır döngüsüne hapsolmuş durumdayız.
“Şarkı söylemekte asla iyi olmayacağım.”
“Esneyemem.”
“İçkiyi bırakamıyorum.”
“Sosyal medyada gezinmeyi durduramıyorum.”
Aslında aksini düşünmemize neden olacak hiçbir şey yapmıyoruz. Bu olumsuz ifadeleri uygular, onaylarız ve ardından “Ben demiştim” ile kendimizi onaylarız.
Nasıl üstesinden gelinir:
Sınırlayıcı inançlarımızı belirlemek, onları ortadan kaldırmanın ilk adımıdır. Genellikle sınırlayıcı inançlarımız, gelişmemizi engelleyen sebeplerdir. Kendimizle ilgili olumsuz izlenimlerimizi bilerek ve onları yok etmek için gerekli önlemleri alarak farklı, daha iyi insanlar olabilir ve zengin ve gelişen bir zihniyetin kilidini açabiliriz.
6. Aşırıya kaçıyorsunuz.
Hedefinize doğru tutkuyla ve aktif bir şekilde çalışmak sağlıklıdır. Kendinizi belirli bir sonuç beklerken veya bir meydan okumanın üstesinden gelirken bulmak için uzun bir yapılacaklar listesi dizisine aşırı düşkünlük ve dalmak takıntılı.
Sağlıklı yaşam zorluklarını o kadar tam anlamıyla üstlenirdim ki, bir gün sebzelerimi veya 8 saatlik uykumu kaçırırsam, kendi kendime olumsuz konuşarak veya sıfırdan başlayarak kendimi cezalandırdım. Hayattaki her şey gibi denge de hayati önem taşır. Kendinize bir adım geri atmanız, rahatlamanız ve sonuçları bir saniyeliğine unutmanız için izin vermek sağlıklıdır.
Nasıl üstesinden gelinir:
Verimliliği ve sıkı çalışmayı molalar ve oyun zamanı ile birleştirin. Kendimize, üzerinde çalıştığımız şeyden bir gün uzaklaşmak ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmek veya zevkli bir şey yapmak gibi yeniden şarj edici faaliyetlerde bulunmak için izin vermek, bize iç gözlem yapmak ve dinlenmek için alan sağlayacaktır.
7. Kendinizi çok fazla koruyorsunuz.
Bizi buna maruz bırakan herhangi bir risk almazsak, başarısızlık bize zarar veremez. Ama kimliğimizi risk almaktan korkan insanla sınırlamak, yaşamaktan korktuğumuz anlamına gelir. Başarıyı veya ilerlemeyi deneyimlemek için, vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmek için aktif olarak çalışmalıyız, bu da kararlar vermemiz gerektiği anlamına gelir. Başarısızlığın acısını çekmeden başarmanın heyecanını yaşayamayız.
Nasıl üstesinden gelinir:
Başarısız olma veya kaybetme konusunda kendinizi rahat hissetmenize izin verin. Her şey sürecin bir parçasıdır – bize bir şeyler öğreten inişli çıkışlı bir yolculuk. Her tuzak bizi daha akıllı yapar.
Son düşünceler:
Kendini sabote eden davranışlar, kişisel ve profesyonel başarımızı etkiler; herkes onu durdurmak için ipuçlarını, püf noktalarını ve mekanizmaları bilmeyi hak ediyor. Zihniyet korsanlığı, büyümeye ulaşmak ve içeride ve dışarıda gelişmek için çok önemlidir. Bilinçaltımızı bize karşı değil, bizimle çalışacak şekilde yeniden programlayabildiğimizde, her birimizin başarabileceği şeyler inanılmaz.
[ad_2]